Dětský domov Charlotty Masarykové

Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové se nachází na Zbraslavi již od roku 1946. Od té doby se několikrát změnil jeho provozovatel a vlivem změn ve společnosti se měnilo i jeho zaměření. Vždy se ale jednalo o zařízení, které pomáhalo zanedbávaným, ohroženým či týraným dětem, ale také osobám s opožděným tělesným nebo duševním vývojem. V roce 2003 se zřizovatelem stalo Hlavní město Praha a domov se stal “nestátním zdravotnickým zařízením”.

V současné době je kapacita Domova 30 lůžek, a z toho 15 lůžek míst je vymezeno pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Dětský domov poskytuje péči především dětem od jednoho roku do doby zahájení povinné školní docházky, ZDVOP pak přijímá i děti starší. V posledních letech proběhlo několik rekonstrukcí a modernizací budovy. Byla přistavěna například tělocvična pro děti a zařízení získalo i vlastní fyzioterapeutické prostory. V rce 2017 byla zajištěna stavba výtahu a celý Domov se tak stal bezbariérovým a přístupným i pro tělesně handicapované děti.

Spolupráce s naším klubem

Kiwanis klub Golden Prague aktivně spolupracuje s Dětským domovem Charlotty Masarykové již od roku 2017. V té době jsme začali spíše nárazovými projekty zaměřenými na cílenou sbírku věcí, které zrovna zařízení potřebovalo. Proběhlo tak několik sbírek dětského oblečení a také drogistického zboží, které je ezbytnou součástí provozu zařízení, ale zároveň tvoří velmi významnou položku výdajů. Několikrát byla také opakována sbírka hraček, plyšáků a knih. Následně jsme navázali připravením odpoledních aktivit pro děti, jejichž hlavním programem bylo malování bílých, látkových Kiwanis panenek (více informací, co je Kiwanis panenka se můžete dočíst ZDE).

Sbírka oblečení, hraček, plyšáků a knih

Volnočasové aktivity pro děti – malování Kiwanis panenek

NAROZENINOVÝ PROJEKT – dlouhodobá spolupráce

V současné době už několikátý rok běží náš dlouhodobý projekt spolupráce a jedná se o nákup narozeninových dárečků pro děti ubytované v Dětském domově Charlotty Masarykové. Význam pro děti spočívá především v psychologické rovině, kdy jsou na svůj narozeninový den obdarovány dárečkem, který je opravdu jen jejich. Jedná se o běžný životní rituál, který je důležitý pro získání představy o stárnutí a držení životního rytmu. Pro děti také představují narozeniny dobu očekávání a těšení, které je ukončeno pozitivně. Získávají tak důvěru ke světu a dochází k posilování pocitu běžného života. Význam darování dárku je také v ukázce čistého altruismu – darování bez očekávání nějaké odměny a zcela ve prospěch druhého člověka. To jsou rozhodně zážitky, které by děti umístěné v takovýchto zařízeních měli prožívat a zažívat v dostatečném množství pro svůj budoucí život.
Náš klub se v tomto projektu angažuje již od roku 2018 a máme v plánu pokračovat, dokud to bude možné 🙂 Za tu dobu se nám podařilo obdarovat již přes 40 narozeninových oslavenců. Tak všechno nejlepší!

Spolupráce s Dětským domovem Charlotty Masarykové si moc vážíme a také nás hodně baví. A když jsme dostali od dětí takovéto krásné poděkování, tak nám to vehnalo slzy do očí. Děkujeme!